Robin Hood

12. dubna 2008 v 20:16 |  Legenda
Robin Hood je archetypem anglického lidového hrdiny, který bohatým bere a chudým dává. Podle pověsti žil se svojí družinou v lese Sherwoodu nedalekého Nottinghamu v době zajetí krále Richarda Lví Srdce, tedy na přelomu 12. a 13. století. Středověká legenda se rozšířila po Anglii a posléze ve velké části světa na základě publikace pro děti The Merry Adventures of Robin Hood (1883) od amerického spisovatele Howarda Pyla.
Přímý doklad z doby jeho života neexistuje, ze středověku se dochovaly pouze krátké zmínky o jeho osobě už jako o lidovém hrdinovi. Mýtus byl tedy pravděpodobně tradován v ústní formě. Celková zpracování jeho života se objevují masově po vynálezu knihtisku. Od počátku 16. století je jeho osoba ztotožňována se šlechticem Robertem z Locksley.
Do doby zajetí Richarda Lví srdce byla legenda poprvé zasazena až koncem 16. století. Původní středověké balady kladly život hrdiny až na přelom 13. a 14. století. Konečné ukotvení jeho příběhu v 90. letech 12. století je poměrně zřetelně ovlivněno známým románem Waltera Scotta Ivanhoe.
Osoba jeho družky Mariany, královy schovanky, má inspirační zdroj pravděpodobně v hrdince francouzské hry Jeu de Robin et Marion Adama de la Halle, která vznikla nejdříve koncem 13. století. Podobně jako postava Robina Hooda se role Mariany v pověsti proměňovala nejvíce během 19. a 20. století.
Obsah legendy
Robert z Locksley byl středověký šlechtic, který za vlády Richarda Lví Srdce přišel o všechen svůj majetek. Proto odešel z Nottinghamu do Sherwoodského lesa, kde se seznámil se skupinou uprchlíků. Mezi nimi si také našel přítele, malého Johna. Velice vynikal v lukostřelbě. Po celé Anglii se povídalo, že prý nikdo nestřílí lépe než on. Uprchlíci si Roberta zvolili za svého vůdce a začali mu říkat jednoduše Robin Hood. Robin ale celou tu dobu myslel jenom na jedno- jak se pomstít Nottinghamskému šerifovi za to, že ho připravil o majetek.
A tak pokaždé, když přejel Sherwoodem nějaký zbohatlík, se na něj Robin vrhnul a spolu se zbojníky ho o všechno oloupili. Aby ještě více naštvali šlechtu, rozhazovali uloupené zlato chudým. Šlechta na Robina byla velice rozhněvaná, ale chudý lid ho miloval. Na Robina byla vypsána odměna 1000 liber. Živý nebo mrtvý. Ale i velký a zdatný Robin Hood měl slabinu. Byla jí Mariana, kterou miloval. Mariana byla králova sestřenice, která se měla provdat za Nottinghamského šerifa. Šerif po Robinovi pátral tak usilovně, že nechal uspořádat lukostřeleckou soutěž.
Když se to Robin dozvěděl, tak se převlékl za chudáka a šel soutěžit o stříbrný šíp. Šerif ho mezi ostatními soutěžícími nepoznal a tak si Robin mohl odnést zpět do Sherwoodu stříbrný šíp, který vyhrál. V Sherwoodském lese na něj čekala Mariana, která se převlékla za páže a utekla šerifovi. Robin se s ní nakonec oženil. Historikové tvrdí že za Robinem do Sherwoodu přijel Richard lví srdce a žádal ho o peníze. Robin mu vyhověl a dal mu uloupené peníze. Z Robina Hooda a krále Richarda se stali přátelé.
Jednou se šel Robin pomodlit do místního kláštera. Na Robina byla vypsána obrovská odměna a klášter zoufale potřeboval peníze. V klášteře Robina přátelsky přivítala matka představená. Robinovi podala jakýsi nápoj. Řekla mu že když ho vypije tak bude očištěn od všech hříchů. Robin tedy poslechnul. Po vypití nápoje na chvíli usnul. Když se asi po pěti minutách vzbudil, zjistil, že mu matka představená podřezala žíly. Z posledních sil zatroubil na svůj slavný roh. Když zatroubil, přiběhla rychle Mariana, která začala jeho ruce obvazovat, aby nevykrvácel.
Robin věděl, že je jeho osud zpečetěn a tak poprosil Marianu, aby mu podala jeho luk a prý kam dopadne jeho poslední šíp, tam chce být pohřben. Z posledních sil natáhl tětivu a vystřelil. Když jeho šíp dopadl, Robin z Locksley naposledy vydechl a zemřel Marianě v náruči. Zbojníci mu vystrojili nádherný pohřeb. A tam, kam dopadl jeho šíp, byl Robin pohřben. Na jeho hrob byl položen kámen, na kterém dodnes stojí: ZDE ODPOČÍVÁ ROBIN HOOD. CHUDÝ SE PŘED NÍM KLANĚL. BOHÁČ SE HO BÁL.
Nottinghamský šerif po zbojnících dál nešel. Každý se vydal svou cestou.
Soubor:Robin Hood Memorial.jpg
Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Robin_Hood
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Andrejka Andrejka | Web | 11. května 2008 v 12:02 | Reagovat

pravidelně :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama